Poradna

Zpět na články >>

Vzdělávejte se

Sametky psů a koček

29.8.2012 / MVDr. Anna Oviedová


Sametky psů a koček

trombidiosis – trombiculiasis – trombikulóza – erythema autumnale – letní vyrážka – srpnová vyrážka

Nezapomeňte Vašeho mazlíčka po návratu z procházky pečlivě prohlédnout a včas zahájit případnou léčbu.

S koncem léta přichází často naši pacienti s výraznou svědivostí kůže, způsobenou sezónním ektoparazitem sametkou, jedná se o roztoče Trombicula autumnalis, někdy nesprávně nazývaného sviluška.

Původcem onemocnění jsou larvy roztoče Trombicula (Neotrombicula) autumnalis /Sametka podzimní/ na které zvířecí nebo lidský organismus reaguje kožními projevy.

Popis a vývoj:

Tento roztoč veliký 1 mm žije v půdě rok a více, kde se živí organickými zbytky a miluje vlhké a teplé počasí. Jeho biologický cyklus trvá 50 až 70 dní, kdy samičky kladou do půdy 15 – 20 vajíček denně, 300 až 400 vajíček za rok. Z vajíček se vylíhnou šestinohé larvy, které šplhají na trávu, kde číhají na potenciální hostitele jdoucí kolem. Parazitují na kůži savců, člověka a ptáků hnízdících na zemi. Jsou oranžové nebo červené barvy, velikosti 0,25–0,5 mm a podobně jako klíšťata se zachycují na povrchové vrstvě kůže, kde se živí lymfou a natrávenými buňkami tkáně živočichů (ne krví). Po několika dnech se nakrmí a odpadnou. Po třech larválních stádiích se mění v dospělce.

Klinické příznaky:

Larvy se zachycují na kůži, která přišla do kontaktu s půdou a trávou (víčka, pysky, čenich, tlapky, břicho, špičky uší) a následkem působení trávicích enzymů vylučovaných ve slinách larev dochází u některých pacientů k bouřlivé alergické reakci, projevující se neklidem, olizováním, ohryzávání a škrábáním postižených míst. Po několika hodinách po přichycení larvy lze pozorovat vlastní larvu jako drobnou oranžovou nebo červenou tečku, objevuje se silné svědění, vytváří se červená skvrna charakteru makuly nebo urtiky, která po 24 –48 h tvoří v centru pupínek typu papula nebo séropapula, následovně se mohou tvořit při intenzivním škrábání zvířetem strupy (i když larva už byla odstraněna). Mohou přetrvávat pigmentace.

Diagnóza

Potvrzuje se nálezem larev a mikroskopickým vyšetřením kožního seškrabu Diferenciálně je nutno kožní reakci odlišit od prurigo simplex acuta, strophulus a urticaria.

Terapie:

Vyrážka se zklidňuje sama během 1–2 týdnů, při lokálním svědění lze potírat lokálně kortikosteroidem, při extrémním svědění se používají antihistaminika. Pokud zjistíme přítomnosti larev, lze je snadno mechanicky odstranit. Lze provést koupel medikovanými šampony nebo k okamžitému odstranění larev aplikovat repelentní insekticidní přípravky s obsahem Permethrinu a Pyriproxyfenu (Arpalit, Duowin)

Preventivně lze použít přípravky působící proti klíšťatům ve formě spot-on (Stronghold, Frontline, Advantix) nebo antiparazitárních obojků.

Nabízíme širokou škálu produktů v našich prodejnách a internetovém obchůdku www.e-animalshop.cz

POZOR!! U všech druhů protiparazitárních prostředků kontrolujte vhodnost nebo toxicitu při použití u koček !!!