Časté dotazy

Zde naleznete odpovědi na otázky na které se nás často ptáte.

otázka:

Jak mám správně odčervovat svou dvouletou fenku Labradorského retrívra? Každý mi totiž tvrdí něco jiného.

odpověď:

Obecně se doporučuje odčervovat dospělé jedince 2–4 x ročně. Záleží však na mnoha dalších okolnostech a ani tato frekvence nemusí být dostačující. Odčervení patří do skupiny preventivních zákroků, ale nejedná se o prevenci v pravém slova smyslu. Podáním tablet na odčervení se sice zbavíte vnitřních parazitů, v dalším však nezabráníte nové invazi. Dalo by se říct, že odčervováním se snažíme pouze navodit rovnováhu mezi tělem hostilele a množstvím v něm žijících parazitů. Navíc mnoho endoparazitů dokáže způsobit poměrně vážné zdravotní komplikace u lidí a to především dětí a jedinců s oslabenou imunitou.

Rozhodujícími faktory pro rekvenci odčervování z mého pohledu jsou:

  • věk zvířete: mladší jedince a seniory je třeba odčervovat častěji
  • místo Vašeho bydliště: čím větší aglomerace a koncentrace zvířat na relativně malém prostoru, tím větší riziko přenosu parazitů – odčevujeme častěji
  • využití psa: lovečtí psi a psi pracovní vyžadují častější odčervování
  • děti v domácnosti: doporučujeme odčervovat velmi často ( optimálně 1 x za měsíc)

doporučované odčervovací schema – psi:

  • štěňata od ukončeného 2 týdne věku do 8 týdnů věku 1 x za 14 dní
  • štěňata od ukončeného 8 týdne věku do ukončeného 6 měsíce věku 1 x za 3–4 týdny
  • dospělci dle výše zmíněných faktorů 4–6 x ročně

pozn.: odčervovat je nutno i zvířata trvale žijící v bytě a nechodící ven ( vajíčka a jiná vývojová stadia parazitů přinesete domů a botách a ostatních součástech oděvu)

za kolektiv Veteriny ANDĚL odpovídal

MVDr. Miloš Havelka

otázka:

Doporučujete preventivní kastrace psů a fen?

odpověď:

Předně si musíme uvědomit, že naši domácí mazlíčci dnes již nežijí v přirozených životních podmínkách. Důsledkem toho jsou změny v chování, pohlavní aktivitě apod.. Feny ve městech hárají v průběhu celého roku a tak jsou psi neustále sexuálně drážděni, což se může negativně projevit na jejich zdravotním stavu, zejména pak problémy s prostatou. Další indikací pro kastraci u psů je nesestoupení 1 nebo obou varlat. Varle zadržené v břišní dutině je vystaveno účinku vyšší tělesné teploty a proto je u něj zvýšené riziko nádorového bujení. Takto postižený jedinec navíc přenáší vadu na svá štěňata, což je další důvod, proč by měl být kastrovaný. U fen mohou opakované říje vést ke vzniku nádorů na mléčné liště a hnisavému zánětu dělohy. Takže pokud nemáte zvíře na chov, doporučujeme ho nechat vykastrovat. Je ale třeba respektovat fakt, že pohlavní dospělost předchází celkovou tělesnou dospělost. Vhodná doba pro kastraci je proto po 1. roce věku u psů a u fen mezi 1. a 2. háráním.

za kolektiv Veteriny ANDĚL odpovídala

MVDr. Monika Čížková

Chcete se nás i vy na něco zeptat?

Neváhejte a učiňte tak pomocí emailové adresy: ordinace@veterina-andel.cz! Na všechny vaše dotazy rádi odpovíme!